Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_bezpecnost.jpg

Za kuchyni bezpečnou 01.04.2008

Zařizování nové kuchyně není právě levná záležitost. Když už se do takové akce pustíme, měli bychom kromě jiných důležitých věcí myslet i na bezpečnost. Máme-li malé děti, měla by být bezpečnost na prvním místě. Jak si takovou kuchyň zařídit? Jaké jsou "fígle"?


Kuchyň patří bezesporu mezi nejnebezpečnější místa v celém domě. Toto pravidlo se násobí, pokud máme doma malé děti. Zcela běžné činnosti se mohou pro děti stát nebezpečnými. Mohou se popálit, pořezat, špatně zacházet se zdroji elektrického proudu či se zranit nožem, mixerem, vývrtkou, varnou konvicí a jinými předměty používanými v kuchyni.
Telefonující dítě
V dnešní době je naštěstí k dostání spousta pojistek, kterými lze neštěstí zabránit. V prvé řadě musíme elektrospotřebiče správně zapojit do sítě, předpisově provozovat a vhodně umístit. Tyto informace bychom měli nalézt u každého spotřebiče v návodu k použití a ve většině případů takové zacházení uvádí výrobce jako podmínku k uplatnění záruky.

Dle statistik uveřejněných na internetu se děti doma zraní nejvíce při pádu z výšky, udušením při hraní s igelitovými pytlíky či přikrývkou, utonutím, byť jen díky obyčejnému kbelíku s vodou a v neposlední řadě popálením.
Horký čaj
Nebezpeční popálení hrozní nejvíce v kuchyni a tomu bychom se měli snažit zabránit. Neměly bychom nechávat v dosahu dětí hrnce s teplou vodou nebo hrnek s kávou a čajem. V nestřeženém okamžiku je dítě na sebe převrhne a stačí 60 stupňů teplá voda a dítě má popáleniny třetího stupně. Zvláště potom nebezpečná je i teplá voda z kohoutku. Tomuto nebezpeční lze zabránit termostatem na horkou vodu.

V moderní nové kuchyni vládnou elektrospotřebiče a nelze si vystačit s jednou zásuvkou na celou kuchyň. Při zařizování bychom měli myslet na dostatečný elektrický příkon a také na uložení mnoha kabelů. Dobré řešení pro drobné spotřebiče, které mají slabé a dlouhé kabely, je rozšíření pracovní plochy o "nerez rampu" u stěny.
Nerezová rampa
Jedná se o stejné řešení jako u světelných ramp. Do kuchyňské linky se tato rampa zabuduje, na obrázku je světelná rampa. Do rampy lze tyto kabely schovat, uvnitř jsou nainstalované zásuvky a různé rozdvojky. Tato rampa nám vyřeší i situaci nebezpečných zásuvek umístěných příliš nízko nad zemí, kam děti jednoduše dosáhnou.

Velmi nebezpečná může být chybná manipulace s odšťavovačem nebo robotem, který pracuje s ostrými noži, například při krájení ovoce a zeleniny. Dětské ruce mohou být zvídavé a do robotu strčit prsty nebo jen zkusit to, jak si robot poradí se lžící či vařečkou. Bohužel takové pokusy končí velmi špatně. Lžíce se z robotu vymrští a dítěti vlítne do obličeje.

Nebezpečných předmětů je daleko víc. V příštím článku o bezpečné kuchyni vám dáme pár rad, jak předcházet zraněním nejen ratolestí, ale i svým vlastním.


Autor: Petra Pavlová
Foto: Sxc.hu, Ikea

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít