Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikona.jpg

Zaostřeno na design: Inspirace v orientu 18.11.2008

Nespoutanost přírody, kultury i životní filosofie zemí dálného východu… To vše zní – a nutno dodat, že když se ví, jak na to, tak i vypadá – velmi lákavě a nekonvenčně. Ale pozor, výrazné rysy asijského a afrického kontinentu není moc šťastné jen tak bezhlavě mísit. Čím se tedy inspirovat a co už tuzemský obyčej neskousne?


Jiný kraj, jiný mrav. Bohatě vyřezávané přírodní dřeviny, široká škála barev, vzorů a nejrůznější symbolika, kterou se východní kultury vymezují i samy mezi sebou. Orientální prvky zkrátka mají zvláštní kouzlo dálek a mystična. Jsou živoucí i uklidňující zároveň, přírodní, a přesto dost výrazné, apartní, ale i na hranici kýče. Ale rozhodně nejsou tím jediným, co od těchto kultur můžeme převzít.

Alternativní praní po indickuZaostřeno na designOtevřít galerii »
Výroba nábytku i textilií do domácnosti je dle indických tradic převážně tvorbou. Proslulá ruční práce a čistě přírodní materiály (bavlna, len, vlna) jsou původem většiny bytových doplňků, stejně jako bohaté vzorování, typické střapce, korálky či třpytky. Indové si tedy potrpí na živost, dynamiku i každý detail svého bydlení a samozřejmě o své materiály umí náležitě pečovat.

Už v dávných dobách objevili kouzlo tzv. mýdlových ořechů (sapindus mukorossi), zlatavých plodů indického stromu. Tyto ořechy mají skořápky s vysokým obsahem přírodního saponinu a výborně se tak hodí pro praní, čištění ale i péči o tělo. Indickou hospodárností jsme se inspirovali také v tuzemsku a mýdlový ořech už proniknul už i k nám. Lze jej bezpečně používat i při praní v pračce. K dostání jsou látkové sáčky s účinnými skořápkami, které svou šetrnou mýdlovou pěnou dokáží bez jakýchkoliv přídatných chemikálií a konzervačních látek zdatně konkurovat pracím práškům.

Zaostřeno na designOtevřít galerii »Na čínské motivy
Mezi čínským nábytkem a dekorem naleznete jak velmi výrazné kousky, které si do obýváku vystaví jen ti nejodvážnější vyznavači extravagance, tak i decentní, vkusné a praktické doplňky, s nimiž naopak zaženete všechnu fádnost (rostoucí úměrně s počtem okolních hobbymarketů). Typicky čínskému interiéru totiž dominují kombinace výrazných barev, a to v našich poměrech často balancující až na samotné hranici (ne)vkusu. Zato rafinovaný nábytek z kvalitního dřeva, pečlivě opracovaná kování či úchyty a především dekorativní textil (ručně vyšívaný nebo malovaný) oku vnímavého Středoevropana jen tak neuniknou.

Stylovou ukázkou mohou být kupříkladu dělící stěny neboli paravány – perfektní řešení v případě, že Zaostřeno na designOtevřít galerii »potřebujete nenásilně oddělit část místnosti. A proč si právě tady nedopřát trochu originality? Typickým motivem zdaleka nemusí být „profláknutý“ čínský drak.

Afrika jen pro náročné

Afrika divoká a naturalistická, jak je sama o sobě, se nutně promítne do atmosféry takto laděného interiéru, a to rozhodně není pro každého. Inspirací je především pouštní a stepní zvířena, nejčastěji žirafy, zebry, kočkovité šelmy s nápadnou kožešinou nebo krokodýli. Do těchto vzorů se pak ladí zejména textilie, jejichž úkolem je výrazně kontrastovat s barvami v pozadí (tj. písková, okrová a mnoho odstínů hnědé). Jde o to najít určitou vyváženost mezi honosností a přirozeností. Mezi exkluzivitou a přírodou. A to si žádá maximální opatrnost a cit, protože přešlápnout lze velmi snadno.

Autor: Gábina Janků
Foto: Orientalfurniture.com Červená pracovna Dětský pokoj ve francouzském stylu Hnědý obývák Kolekce Paris Kterou barvu chcete mít v kuchyni? Kuchyně ve stylu antique Modrá ložnice Namířit, zmáčkout a je to! Oranžová jídelna Pestrobarevná ramínka Plastové židle už nepatří jen na zahradu Průsvitný nábytek, který však nepřehlédnete Staré oprýskané spotřebiče ocení nový nátěr Toastovač Darth Vader Myčka nádobí ve stylu antique Lednice ve stylu antique Lednice ve stylu antique

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít