Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikona.jpg

Zaostřeno na design: Jak je to s barvami? 01.09.2008

Možná máte doma perfektní výbavu, čerstvě vymalováno, poklizeno a přesto se ne a ne zabavit pocitu, že to ještě stále není ono. Že tomu zkrátka ještě něco schází. Řešením nemusí být nutně nákladné vylepšování nebo hodiny strávené v bytových studiích, třeba stačí jen drobnosti – ale v té správné barvě. To chybějící něco totiž může být vhodná barevná kombinace.


O tom, jakou moc mají barvy nad naší psychikou, existuje mnoho a mnoho studií. A že při vnímání našeho okolí těmto vjemům jen zřídkakdy unikneme, o tom Zaostřeno na designOtevřít galerii »asi také netřeba spekulovat. Určitě je dobré vědět, jak na nás jednotlivé barvy působí, a v kombinaci s naším vlastním vkusem pak tyto závěry uplatnit i při zařizování domácnosti. Barevná náladotvornost se může u každého z nás mírně odlišovat, s tím určitě počítejme, nicméně z nějakého společného, již ověřeného základu můžeme bez obav vycházet.

Pro relaxaci a soustředěnost

Studené barvy ve světlejších odstínech obecně působí velmi vzdušně, uvolňují napětí, uklidňují a napomáhají lepšímu soustředění. Barvy jako modrá a fialková jsou vhodné do koupelny, ložnice, pokojíku nebo pracovny. Zkrátka všude tam, kde oceníme klid, soukromí a nerušené rozjímání. Zatímco světlé tóny odlehčují, ty tmavší – zejména modrá – podporují naši mysl a nápaditost. Tedy ideální řešení pro domácí pracovny, studovny apod. Naopak na větší plochy se modrá ani fialová příliš nehodí, mohly by totiž mít efekt přesně opačný, totiž unavovat nebo dokonce zneklidňovat.

Tradice a domácí pohodlí

Hnědá, barva dodávající pocit domova, jistoty a bezpečí, je ideální pro odpočinkové prostory. A protože se jedná spíš o barvu doplňkovou, rozhodně nic nezkazíme kombinací s neutrální bílou, jenž přirozeně sjednocuje, béžovou či krémovou.

Zaostřeno na designOtevřít galerii »Barvy života a pospolitosti
Teplé barvy rozjasňují, jsou impulsivnější a vybízejí nás k aktivitě, k životu. Jednoznačně nejveselejší barvou je oranžová. A přestože je její pozitivní a antimelancholické působení prokázáno, ještě donedávna se v interiérech objevovala spíše sporadicky. Přitom se skvěle hodí jak pro jídelny či dětské pokoje, tak i do obýváků. Ani v tomto případě se nemusíme bát barevného kombinování: oranžová vynikne vedle neutrálních barev (bílá, smetanová, šedá), ale i vedle barev studených.

Červená ano, ale vkusně
S červenou a všemi jejími odstíny bychom měli být opatrnější. Je to barva akcentu a přeci jen o něco agresivnější než ostatní. Na druhou stranu je to také barva smyslnosti a vášně. Pozornost si sice zaručeně upoutá, ale třeba na stěnách (nebo větších plochách) může výrazně rudý odstín působit rušivě, pro někoho až nepříjemně. Zato při použití v detailu skvěle vynikne, její agrese se zmírní a bude nám příjemně dodávat energii, někomu doslova vlévat krev do žil. Červená dohromady s bílou elektronikou a černým rámováním (popřípadě jinými tmavšími odstíny), to už je také nestárnoucí klasika, která vždycky bude mít šmrnc. Takové barevné řešení je pak ideální i do větších a zaplněnějších místností, kde se schází rodina, přátelé a kde to zkrátka žije. Hodí se ale také do pracoven a kanceláří, stinným pokojům a tmavým zákoutím pak vdechne život.

Autor: Gábina Janků
Foto: Housetohome.co.uk Červená pracovna Dekor s motivy lotosových květů Dětský pokoj ve francouzském stylu Indické mýdlové ořechy Kolekce Paris Kterou barvu chcete mít v kuchyni? Kuchyně ve stylu antique Modrá ložnice Namířit, zmáčkout a je to! Paraványs čínským motivem Pestrobarevná ramínka Plastové židle už nepatří jen na zahradu Průsvitný nábytek, který však nepřehlédnete Staré oprýskané spotřebiče ocení nový nátěr Toastovač Darth Vader Myčka nádobí ve stylu antique Lednice ve stylu antique Lednice ve stylu antique

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít