Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikona.jpg

Zaostřeno na design: Nesmrtelná léta šedesátá 06.01.2011

Jak by to asi vypadalo u vás doma, kdybyste se mohli trošku vrátit v čase? Mnoho z nás se takto vrací dobrovolně, současné designéry nevyjímaje, a tak máte-li chuť na takový menší exkurs třeba pro inspiraci, připomeňte si spolu s námi všechno to, co činí onu dobu nezapomenutelnou ještě i dnes.


Nové technologie, nové myšlenky, nové možnosti, kterým se tehdy společnost pozvolna otvírala, tak tohle všechno otiskla nespoutaná šedesátá léta i do návrhů interiérů. Pokud jste se ve stylu sixties zhlédli a chcete mít takovou malou (designovou) revoluci i u sebe doma, patrně dobře víte, po jakých barvách, vzorech a materiálech sáhnout. Ale proč si to vlastně nepřipomenout, že?

Jednorázové versus víceúčelovéZaostřeno na designOtevřít galerii »
Proč k nábytku a domácímu vybavení přistupovat čistě jako ke spotřebnímu zboží jen proto, že je ho krása nekrása doma potřeba? A proč domácí atmosféru rozrývat, když ji lze nápaditě dotvářet? Právě z těchto úvah se tehdy rodily první designérské návrhy vybavení domácností a interiérů, kterými se zabývala i návrhářská jména typu Mary Quant či Christian Dior. A právě touhle dobou se začíná prosazovat dnes už zažitá myšlenka, že funčnost i estetično se nevylučují a mohou jít ruku v ruce. Samozřejmě čím byl protipól ke konzervativnímu pojetí znatelnější, tím byl také oblíbenější. A není divu, snaha zjednodušit a zpříjemnit domácí rutinu byla mezi těmi, kdo ji museli denně vykonávat, nanejvýš vítána. Později pak platilo, že čím větší úlet, tím větší úspěch.

Vzpomínky nejen květinové
Květinové a orientální motivy, zářivé barvy - nejlépe červená, fialová, růžová, oranžová a žlutá (a ještě lépe všechny dohromady) - jsou pro bytový textil ve stylu hippies vlastně povinností. Zkrátka tady se na kýč nehraje. Pokud ale takhle výraznou psychedelii zrovna nemusíte, jistě vás potěší, že umírněnější černo-bílá klasika je také dobovým příznakem. A kdybyste náhodou váhali, kam se všemi těmi barevnými látkami, tak pamatujte na to, že ke správným šedesátkovým lenoškám, gaučům a divánům neodmyslitelně patří i spousta pestrobarevných polštářků.

Zaostřeno na designOtevřít galerii »Gramofon namísto domácího kina?
Ze samotné lásky k šedesátým létům si patrně nepořídíte i dobové vybavení (a pro jiné než dekorativní účely vám to ani příliš nedoporučujeme :-)). Pokud jste zvolili jen mírný retro nádech, moderní technika by se s ním neměla příliš „bít“, a tudíž by neměl soudobý design ničemu vadit. Ovšem jestliže jste cestovali v čase opravdu důsledně, pak je třeba být při výběru spotřebičů opatrnější. Mezi kvalitními značkami si ale můžete klidně dovolit výběr na základě designu (a samozřejmě funkcí, které potřebujete). Retro styl je stále velmi oblíbený a není problém i mezi moderní technikou objevit kousky, které staromilskou domácnost nijak nenaruší, ale právě naopak jí budou slušet (krásný dobový design nabízí např. značka DéLonghi).

Zdá se, že v takovém pokoji už schází jen stylová marocká lampa s nepostradatelným papírovým stínítkem a na zdi nějaký ten pop-artový grafický skvost. Ale pamětníci a znalci jistě postřehli, že o jednom dosti podstatném prvku tu nepadlo ani slovo. Ten si však necháme pro příští pokračování.


Autor: Gábina Janků
Foto: Bbc.co.uk Červená pracovna Dekor s motivy lotosových květů Dětský pokoj ve francouzském stylu Hnědý obývák Indické mýdlové ořechy Kolekce Paris Kterou barvu chcete mít v kuchyni? Kuchyně ve stylu antique Modrá ložnice Namířit, zmáčkout a je to! Oranžová jídelna Paraványs čínským motivem Plastové židle už nepatří jen na zahradu Průsvitný nábytek, který však nepřehlédnete Staré oprýskané spotřebiče ocení nový nátěr Toastovač Darth Vader Myčka nádobí ve stylu antique Lednice ve stylu antique Lednice ve stylu antique

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít