Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Žehlička - spotřebič, který nestárne 26.01.2011

Žehlení – pro mnohé jedna z nejúpornějších domácích činností, kterou by nejraději zrušili. Kdyby si však dovedli představit, jak se žehlilo před více než 100 lety a dříve, nestačili by se divit.


Prastará historie

Je to až k neuvěření, ale z čínských a korejských dochovaných maleb máme záznamy, že žehlení bylo běžnou součástí života ženy již ve 3. století př. n. l. Byť tato činnost vypadala podstatně jinak, princip byl již tehdy stejný.

Žehličky měly podobu velké kovové pánve, která se naplnila směsí žhavých uhlíků či horkým pískem a následně se silným stisknutím přiložila na látku. Tato činnost vyžadovala nejen pevné nervy (žhavé uhlíky poměrně rychle zhasínaly), ale i fyzickou zdatnost (aby byl výsledek patrný, tlak na látku musel být opravdu veliký).

V hrobech vikinských žen zas byla nalezena skleněná hladítka, s nimiž se jednoduše a prakticky odstraňovalo zvrásnění lněných rouch. Nakolik si však látka ponechala rovný tvar se již nejspíše nedozvíme. Z dochovaných pramenů můžeme také zjistit, že již v antice existovala profese tzv. „valchářů“, kteří měli k dispozici obrovské lisy, díky nimž za velmi krátkou dobu „vyžehlili“ obdivuhodné masy prádla.

Středověk a pokrok v žehlení

Žehlička v podobě, jak ji známe dnes, se v Evropě prosazuje na přelomu 15. a 16. století. Hlazený železný blok s držadlem měl tvar trojúhelníku a nahříval se klasicky na kamnech. Poté, co žehlicí plocha vychladla, musela hospodyňka opět čekat, než se blok rozžhaví. A takhle pořád dokolečka.
Vyžehlit prádlo celé rodině (natož zámeckému personálu) mohlo trvat několik hodin a vezmeme-li v potaz, že žehličky měly často i přes 5 kilogramů, žehlení bylo skutečná fuška.

Žehlení pomocí benzínu, plynu či lihu

S prvními krůčky průmyslové revoluce doznalo žehlení několika změn. Výhřev žehlicí plochy obstarávaly nové suroviny (benzín, tekutý i pevný líh, plyn...) , které se umísťovaly do vnitřní dutiny žehličky a zajišťovaly delší a efektivnější žeh.

V dobovém inzerátu (1895) na jednu lihovou žehličku se můžeme dočíst:
“Patentní lihová žehlička Brillant a Ideal patří mezi nejlepší žehličky světa, je v 10 minutách k upotřebení, nedělá sazí a nezapáchá a jest způsobilá pro všechny druhy prádla.”

V roce 1882 si americký vynálezce Henry W. Seely patentoval první elektrickou žehličku, která znamenala pro ženy v domácnosti skutečnou revoluci.

20. století a drobné kosmetické úpravy

Od doby, kdy byly do žehliček montovány elektricky zahřívané spirály, se toho příliš nezměnilo. V druhé polovině 20. století se běžnou součástí žehliček stává tzv. termoregulátor, který udržuje konstantní teplotu a v nedávné době došlo k rozmachu tzv. napařovacích žehliček, kdy konečně odpadá nutnost otravného „kropení“.

Pár rad na závěr


1) pokud chcete ušetřit při žehlení pár korun, pod potah žehlicího prkna umístěte alobal, který odráží teplo zpět na prádlo
2) žehličky s teflonovým povrchem lépe kloužou po látce, na ty s keramickým však nemají
3) zanechává-li vám žehlička na oblečení hnědé skvrny, používejte pouze vodu z vodovodního kohoutku, čistěte filtr proti vodnímu kameni, nenechávejte v nádržce vodu a žehlete pouze důkladně vymáchané oblečení. Pak by již mělo být vše v pořádku
4) přichytí-li se vám na žehlicí plochu škrob či jiná nečistota, použijte na ni zubní pastu (ale pouze za studena!)

Autor: Jiří Kulhánek
Foto: Sencor

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít