Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

iko.jpg

Zelená úsporám 07.07.2009

Program Zelená úsporám pod záštitou Ministerstva životního prostředí je v plném proudu a první žádosti o dotace jsou již ve fázi vyřizování. O nemalé příspěvky na pasivní domy, úsporná vytápění a ekologické tepelné zdroje si může zažádat v podstatě každý, kdo se chystá stavět či rekonstruovat v tzv. „zeleném duchu“.


Zelená úsporám, projekt pod záštitou Ministerstva životního prostředí (MŽP) a správou Státního fondu životního prostředí (SFŽP), si klade za cíl „zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech“. Peněz je za tímto účelem, alespoň dle vyjádření ministerstva, vyčleněn dostatek: úctyhodných 10 miliard do konce tohoto roku, celkově až 25 miliard do ukončení programu, čili do roku 2012. O finanční podporu se tak mohou ucházet všechny podporované stavby a rekonstrukce, k jejichž realizaci dojde právě v tomto časovém rozmezí (1. dubnem počínaje).

Zažádat si může kdokoli, ale…


Vehementně zdůrazňovanou výhodou programu má být jednoduchý systém zažádání – na dotaci by měl mít nárok jednoduše každý, kdo si podá žádost a splní předepsané podmínky. Žádné další procedury, výběrová řízení ani kritéria neexistují. Pomyslné jádro pudla tedy spočívá v oněch podmínkách, které byly v plném rozsahu zveřejněny teprve nedávno a které se pravděpodobně časem ještě trochu zmírní tak, aby program inspiroval k ekologickým výstavbám co nejvíc lidí.

A co všechno lze s případnou dotací od státu zrealizovat? Jedná se především o investice spadající do některé ze tří podporovaných oblastí: úspora energie na zateplování (Oblast A), podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu (Oblast B) či využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody (Oblast C). Čtvrtou podpůrnou oblastí je pak tzv. dotační bonus, který se vztahuje na kombinace jednotlivých úsporných opatření.

Dotace na zateplování


Kdokoli přemýšlí o zateplení domu, možné úspory mu jistě nejsou ničím lhostejným. A možnost státního příspěvku patrně také ne. Protože zkrátka proč platit, není-li to nezbytné. Pro dosažení na dotaci je však zapotřebí provést izolaci hned na několika místech domu. Nestačí zaizolovat například jen fasády, ale chce to rovnou jedním vrzem vyřešit třeba i střechu, okna, stěny, případně podlahy.

To už si sice žádá nákladnější investici, ale na druhou stranu lze získat nezanedbatelnou finanční spoluúčast státu, zvýhodněný úvěr od banky (v případě schválené žádosti o dotaci) a navrch opravdu kvalitní zateplení domu. Platí, že v případě kompletního zateplení jsou podmínky na dotaci přeci jen mírnější a čím je energetická nročnost domu nižší, tím zajímavější (tedy vyšší) je i dotace na metr čtvereční podlahové plochy.

Fenomén pasivních domů

Zájem o nízkoenergetické domy poslední dobou vzrostl také u nás, avšak zatím se to týká spíše informovanosti a obecného povědomí, protože v reálu jejich podíl mezi novostavbami není zase tak vysoký. MŽP se proto ve svém programu zaměřuje také právě na tuto oblast a slibuje si od toho, že se zájem významným způsobem přehoupne i do samotné realizace a výstavby v tzv. pasivním režimu. Náklady na takovouto výstavbu jsou ve srovnání s běžnou novostavbou přeci jen vyšší, i proto se program Zelená úsporám snaží být v tomto bodu mnohem vstřícnější.

Dotované úspory také v panelácích


Třetí oblast (Oblast C) je narozdíl od předchozích dvou určena i majitelům panelových bytových domů či bytových jednotek. Týká se především výměny neekologických zdrojů vytápění, instalací koltů na biomasu nebo zabudování solárně-termických kolektorů podle stanovených účelů a podmínek programu. Veškeré potřebné informace zájemcům nabízí web zelenausporam.cz a call centrum Zelené linky na čísle 800 260 500.

Autor: Gábina Janků
Foto: Gettyimages.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít