Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

958872_sphere_sky_2.jpg

Zhluboka dýchat? Jen pokud je co! 05.12.2008

Ústřední i elektrické topení mají často za následek, že vlhkost v našich domovech klesá. Mnohdy se hodnota vlhkosti dostane až pod 20%, což je skoro jako na Sahaře. Stává se tak, že nás začíná škrábat v krku, trápí nás dráždivý kašel a hůře se nám dýchá. V některých případech může mít suchý vzduch za následek chronická onemocnění horních a dolních cest dýchacích. I naše pokožka trpí a vysušuje se. Je tedy na čase se proti tomu bránit! Správná vlhkost vzduchu by totiž podle lékařů měla být mezi 40 – 50%.


Abychom dýchali zdravý vzduch a dýchání nám nebylo nepříjemné, je potřeba vyprodukovat v místnosti kvalitní páru, která vzduch obohatí o potřebnou vlhkost. Přesně to je úkolem zvlhčovače – vodu převede na páru a rozptýlí ji po místnosti. K tomuto procesu se používá voda pitná, destilovaná, ale i obyčejná z kohoutku.

Nejlepším způsobem zvlhčování je tak to teplou párou, neboť účinně likviduje choroboplodné zárodky a Čističe vzduchuOtevřít galerii »bakterie ve vzduchu. Pokud si dáme na topení odpařováky s vodou a necháme ji postupně odpařovat a tímto způsobem budeme zvlhčovat vzduch, není na tom samozřejmě nic špatného, ale bakterií se nezbavíme. Dalším způsobem, jakým můžeme zvlhčovat, je pak zvlhčování chladnou párou. Důležité je, aby přístroj na chladnou páru měl speciální vložky s antibakteriální úpravou.

Existuje ale ještě další způsob zvlhčování vzduchu, a to na bázi ultrazvuku. Ten patří k nejoblíbenějším díky malé spotřebě elektrické energie a zároveň díky tichosti práce. Ultrazvuk rozhýbává kovovou destičku, která tříští vodu na mikroskopické částečky. Ty jsou pak rozprašovány do prostoru. Celý proces je velmi jednoduchý, rychlý a účinný. Přesto mají některé typy nevýhodu. Ultrazvuk negativně působí na domácí mazlíčky. V kanceláři je naopak uvítáte.

Některé zvlhčovače mají speciální nádobky, do kterých můžete nalít esenciální a aromatické oleje. Tím dosáhnete toho, že váš vzduch bude příjemně a svěže vonět. Můžete díky tomu relaxovat při domácí aromaterapii.

Čističe vzduchuOtevřít galerii »Kam s ním?

Stejně jako čističe vzduchu i zvlhčovače jsou účinné jen v uzavřené místnosti. Proto je zbytečné umísťovat je do pokojů, které jsou průchozí. A také zde platí pravidlo, že na jeden pokoj připadá jeden zvlhčovač. S jedním přístrojem bohužel nedosáhnete zvlhčení vzduchu v celém bytě, natož třeba v celém domě. Zvlhčovač postavte vždy na zem, a to někam do míst, kde neproudí tolik vzduchu, dále od oken a dveří. V průvanu by se mohla vlhkost zbytečně opět snižovat a celý proces zvlhčování by byl zbytečný.

Pokud chcete dosáhnout optimální vlhkosti vzduchu, pak nechte přístroj zapnutý co nejdelší dobu, v nejlepším případě neustále. Důležité je ale průběžně kontrolovat stav vlhkosti v místnosti a případně ho regulovat. K měření vlhkosti vám dobře poslouží dobrý měřič. Ten byste si měli zakoupit, abyste měli jasný přehled o hodnotě vody ve vzduchu ve vaší domácnosti. Měřič vám ukáže nejen denní a noční hodnoty vlhkosti v místnosti, ale většinou slouží i jako teploměr. Změřené hodnoty ukládá v paměti a dokáže porovnat maximální a minimální hodnoty.
Dražší přístroje mají v sobě zabudovaný indikátor vlhkosti a samy vám na digitálním displeji ukážou, jak je vzduch zvlhčen. Některé dokonce mění barvu indikátoru podle vlhkosti a dají vám jasně najevo, zda je třeba jakákoli regulace. Ty nejchytřejší dokonce samy regulují vlhkost a nevyžadují vůbec vaší účast na jejich fungování.
Dejte si pozor! Příliš vlhký vzduch přeje bakteriím, virům a především plísním. Proto by neměla vlhkost přesáhnout 60%. V takovém případě je třeba se zvlhčováním přestat, abyste svému zdraví naopak neškodili.

Jako ze škatulky Čističe vzduchuOtevřít galerii »

I zvlhčovače vzduchu jsou vyráběny v různých designech. Vybrat si můžete z různých druhů a především z různých vzhledů ten nejlepší a nejkrásnější dle vašeho gusta. Jistě existuje zvlhčovač, který dobře padne do vašeho interiéru a nijak ho nenaruší. Naopak! Ještě ho obohatí. Zvláštní kategorií jsou pak přístroje k zvlhčení vzduchu v dětských pokojích. Jsou upraveny speciálně pro děti, především svým vzhledem. Dětské motivy a roztomilost se na nich kombinují s praktičností a péčí o zdraví vašich ratolestí.

Na trhu se objevují různě kvalitní zvlhčovače. Každý zvlhčovač má jisté limity týkající se výkonu. Na co si dát ale největší pozor při nákupu? Určitě na to, jak velkou místnost je schopen přístroj zvládnout. To znamená, že musíte dbát při výběru zvlhčovače na to, do jaké místnosti a o jaké výměře, ho chcete dát. Důležitými kritérii jsou dále velikost nádoby zvlhčovače a intenzita, s kterou vzduch zvlhčuje. Pak už výběr závisí čistě na vás. Věřte, že se budete na novém vzduchu cít

Markéta Zelená

Foto: Sxc.hu, Bionaire Philips, Babymoov

Čistič vzduchu BIONAIRE BAP1500, cena 7100 Kč čistič vzduchu Icleen IQair healthpro Čistička vzduchu Airgle 750 s HEPA filtry Elektrická aromalampa Eukalyptový olej odpuzuje roztoče I plyšové hračky je nutné čistit Ionizátory LightAir patří mezi designérské skvosty Klasická aromalampa Ozón vzduch vyčistí, existují však bezpečnější způsoby Špičková čistička vzduchu AOS 2061, Air-O-Swiss, cena 6900 Kč

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít