Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0-ikona.jpg

Zkuste bio praní s mýdlovými ořechy 03.12.2008

Indické mýdlové ořechy, plody Sapindus mucorossi, představují ekologickou a výrazně levnější alternativu k účinným, avšak nešetrným pracím prostředkům. Velkou úlevou jsou zejména pro alergiky a jedince s citlivou pokožkou. Žádný div, že jej zkouší čím dál víc domácností i u nás. Pár tipů, jak s ořechy prát, vám přináší i tento článek.


Prakticky denně se náš organismus musí vypořádat s chemickými složkami různého druhu – od běžných drogistických produktů až po vzduch, který dýcháme. A že škodlivých látek, s nimiž přijdeme do styku, je kolem víc než dost, o tom ostatně svědčí i narůstající množství především kožních onemocnění. Takže ať už vás k myšlence bio praní přivedly ekzémy vašich rodinných příslušníků, nebo šetrnost k životnímu prostředí i vlastní kapse, mýdlové ořechy pro vás mohou být určitou spásou.

Jak na ořechové praníEkoOtevřít galerii »
Mýdlový ořech je tradičním přírodním čistidlem a pracím prostředkem v Indii a Nepálu. K samotnému praní se využívají suché skořápky se saponinem (účinky srovnatelné kupř. s mýdlem) zabalené v látkových pytlíčcích. Tyto pytlíčky pak lze bez problémů vložit do pračky k prádlu, a to bez jakýchkoliv dalších přísad včetně aviváže. Ořech je totiž čistě přírodním produktem, tedy prádlo po vyprání „neztvrdne“, naopak je přirozeně změkčováno mýdlovými účinky. Prát můžete na různé prací teploty, s předpírkou nebo bez.

Na barevné nebo na bílé?
Mýdlové ořechy neobsahují bělidla a jsou nejlepší na normálně znečištěné barevné prádlo, jehož barvy při praní chrání. Barevné textilie (džíny, trička, blůzy, …) si tak uchovají své barvy mnohem déle. Právě díky absenci bělících složek je praní bílého prádla nutno podpořit bělidlem nebo solí. 100% přírodní ořechy totiž neobsahují ani žádné optické rozjasňovače, jakými se chlubí řada pracích prášků z TV reklam. Zářivé bělosti však dosáhnete např. právě přidáním 1-2 polévkových lžící speciální soli (na bázi perkarbonátu sodného), z níž se pak během praní uvolňuje kyslík, a ten prádlo přirozeně vybělí. Druhou možností je přidávání některého z přírodních bělidel, které naštěstí na našem trhu není nedostatkovým zbožím.

EkoOtevřít galerii »Rovněž na nepopulární skvrny typu zaschlá krev či červené víno se doporučuje buď přidat lžíci této soli, nebo postižená místa před praním přímo ošetřit čističem. Díky neagresivním účinkům můžete s mýdlovými ořechy prát všechny druhy prádla včetně vlny a hedvábí.

Voňavá čistota

Z hlediska vůně je prádlo po praní s ořechy neutrální. Příroda je holt příroda. Pokud jste však zvyklí, že čistota zkrátka voní, jde to samozřejmě i bez chemikálií. Stačí pořídit éterický olej s oblíbenou vůní (levandule, růže, les atd.) a před praním jím pokapat pytlík se skořápkami.

Připravte si pračku a tři stovky

Než poprvé vyměníte prací prášek za váček s ořechy, je důležité pračku opravdu důkladně vyčistit. Ořechy si totiž velmi dobře poradí s prádlem v bubnu, ale už méně s usazeninami a špínou mimo něj (narozdíl od chemických přípravků). Pokud nemáte vyloženě tvrdou vodu nebo perete-li spíše na nižší teploty, můžete tytéž skořápky využít i na několik praček. Kilogram mýdlových ořechů, který by čtyřčlenné rodině mohl vystačit téměř na celý rok, přijde na něco přes tři stovky a spolu s pracími pytlíčky a dalšími doplňky (sůl, přírodní bělidlo nebo voňavé oleje) jej pořídíte v každém dobrém bioobchodě i na Internetu.

Autor: Gábina Janků
Foto: Ekostart.cz
Každá koruna se hodí Námraza se nevyplatí Naučte se zhasínat Pozor na otevřené dveře Program preferuje komplexní úsporná opatření Přírodní sprej Milbiol je člověku i ostatním savcům zcela neškodný Roztoč zblízka není roztomilé zvířátko Rýma a kýchání jsou projevem alergie na roztoče Solární panely jsou rovněž podporovány Stará televize nemusí zabírat místo ve sklepě Šrotozemšťan čeká i na vaše spotřebiče Úsporné zářivky Úsporný spotřebič je vratná investice Vyloužilé elektro nakrmí Šrotozemšťama Zelená pro výstavbu pasivních domů

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít